Mírové náměstí 440, 407 78 Velký Šenov, tel.: 412 354 001, fax: 412 354 005, e-mail: info (at) zsvelkysenov.cz
 


Vyhledat text
TOPlist

Projekt Sedmikráska

Krušné hory - turistický kurz s projektem Sedmikráska

Vydáno dne 18. 03. 2015 (1092 přečtení)

V rámci projektu "Sedmikráska" jsme v pondělí 9. února mohli jet na výlet do Krušných hor.

Tohoto výletu se zúčastnilo 20 žáků naší školy a dva učitelé. Společně s námi také odjížděly děti ze Šluknovské základní školy.


PRVNÍ DENV pondělí v 5:30 ráno jsme odjížděli autobusem z Velkého Šenova. Cesta nám trvala asi tři hodiny s malou zastávkou na odlehčení a vyvětrání se.

Odměnou nám bylo krásné počasí, které nás přivítalo v Krušných horách. Při příjezdu do Rašova bylo nádherně. Místo bylo velmi okouzlující. Pěkný hotel s výhledem na okolní hory, u hotelu sjezdovka se sedačkovou lanovkou, všude okolo sníh.

Hned po příjezdu nás všechny ubytovali a rychle na snídani. To bylo první hezké překvapení. Snídaně formou švédských stolů. Každý si mohl dát co má rád a na co měl chuť.

Pak už jen na pokoj převléknout se a hurá na první túru. Před odchodem jsme dostali na cestu malou svačinku, kdyby nám náhodou vyhládlo, či vyschlo v hrdle, ale po vydatné snídani pochybuji. Tou jsme si namířili po zasněžených cestách až ke stanici záchranné služby. Ta je zde zřízena kvůli včasným dojezdům, které jsou hlavně v zimním období komplikovanější. Záchranář nás seznámil s práci záchranné služby a detailně nám popsal vybavení sanitky. Vše nám ukázal a vysvětlil, k čemu se co používá. Po zajímavém vyprávění zase zpět o něco delší cestou pádíme na oběd. Míjíme také obří větrné elektrárny, o kterých dětem pár zajímavostí pověděl pan učitel Bendžela.

Po dobrém obědě mají děti odpolední klid, aby si odpočinuly od svých bolavých nožiček.

V odpoledním programu jsme si nejprve vyzkoušeli poskytování první pomoci. Všichni měli možnost zkusit masáž srdce na moderním trenažeru.

Pak jsme se přesunuli na stanoviště horské služby, kde na nás čekal zkušený záchranář horské služby. Nejprve nám pověděl něco o historii horské služby, kdy a proč horská záchranná služba vznikla. Poté nás podrobně seznámil s prací záchranné služby. S čím nejčastěji se záchranáři setkávají, ale i s případy, které nejsou tak časté a běžné. Seznámil nás i s některými pomůckami, které záchranáři při své práci potřebují. Dozvěděli jsme se například, že i v Čechách se můžeme setkat s lavinovými místy. Vyprávění bylo velmi zajímavé.

Po horské službě jsme se vrátili na hotel, kde na nás čekala svačinka. Po svačině jen chvilinka odpočinku, převléknout a hurá na další odpolední program.

Na ten jsme se přesunuli do sportovní haly, kde už na nás čekali instruktoři u lezecké stěny. Nejprve byla rozcvička, která byla zaměřená hlavně na protažení a rozhýbání ztuhlého těla. Pak nás instruktoři postupně oblékli do lezeckých postrojů a obuvi. Lezecká obuv byla pro většinu z nás velmi nezvyklá. Potom se děti postupně střídaly v lezení na umělou lezeckou stěnu. Všichni zjistili, že lezení je poměrně náročná disciplína. Někdo radši zůstal na zemi ze strachu z výšek. Kdo to ale zkusil, byl spokojen. I ten, kdo se z počátku ostýchal, když viděl lézt ostatní, postupně sebral odvahu a šel do toho. Kdo se na stěnu nevydal, pro toho byla připravena překážková dráha a míčové hry. Na lezení jsme měli poměrně dost času, takže kdo měl sílu lezl i vícekrát. Asi nejlepším horolezcem se ukázal Láďa Dang, který se na stěně pohyboval, jak kdyby lezl každý den. Láďa měl také největší počet zdolání stěny.

Po horolezecké stěně jsme se vrátili na hotel na večeři. Chvilinka oddechu a hurá na večerní program.

Večerní program byl rozdělen na dvě části. První část vedla dentální specialistka. Na tuto přednášku si děti s sebou měly vzít všechno co si přivezly na hory na zubní hygienu. Dozvěděly se, jestli mají správné kartáčky a jestli se dobře starají o svůj chrup.

Druhá část zahrnovala dopravní výchovu. Tu vedl zkušený dopravní policista s více jak 40 letou praxí u dopravní policie. Patří mezi tři nejdéle sloužící policisty v zemi.

Po večerním programu se děti odebraly na pokoje. Před večerkou jsme zkontrolovali úklid na pokojích, trochu vyvětrali pokoje a vyfotili děti na pokojích.


DRUHÝ DEN


Ráno v sedm hodin budíček, ranní hygiena a honem na výbornou snídani, která na nás opět čekala formou švédských stolů. Po snídani opět všichni velmi spokojeni.

Vyfasovali jsme svačinu a hurá na túru. Dnešním cílem byla ovčí farma u Kloučků. Po cestě jsme udělali společnou fotku se šluknovskou základní školou. Pak se naše cesta rozdělila. Ovčí farma byla pro děti velmi poutavá. Ovčí farmou nás prováděl majitel pan Petr Klouček, který nás seznámil nejprve s chovem ovcí. Pustil nás do stáda mezi ovce a kozy, kde jsme dostali tvrdé pečivo a mohli zatím zvířata krmit. Pak nám ukázal psy, které na farmě používají pro pasení ovcí, dvě border kolie a vlkodav. Potom jsme šli dovnitř, kde nám manželé Kloučkovi seznámili s tím, co všechno na farmě dělají. A to zpracování ovčí vlny předením na kolovrátku, filcováním mokrou a suchou metodou a tkaním na tkalcovském stavu. Dalšími řemesly jsou výroba Krušnohorských hraček ze soustružených polotovarů, výroba svíček z včelího vosku, drátkování, paličkování, výroba sýra a pečení chleba. Nakonec jsme se přesunuli ještě k ohradě s koňmi. Kde nám pan Klouček popsal, jak se žije koním na horách. Návštěva ovčí farmy děti nadchla.

Z ovčí farmy jsme se vrátili na hotel, na oběd. Po obědě následoval odpolední klid, kde si děti už pomalu balily svá zavazadla.

Odpoledne nás čekal výcvik sebeobrany ve sportovní hale. Nejprve se děti zahřály rozcvičkou a skupinovými hrami, aby se rozhýbaly. Poté se děti naučily, jak se chovat v krizových situacích, jak se ubránit případnému agresorovi nebo ho alespoň zaskočit a pak třeba utéct.

Na závěr nás čekala brzká večeře a v pět hodin už byl přistaven autobus na cestu domů.


PRVNÍ DEN

DRUHÝ DENCelý článek | Autor: Petr Bydžovský | Informační e-mailVytisknout článek

Novinky
1.3. Fotosoutěž - Moje koníčky, záliby
4.3. Riskuj
5.3. MASOPUST průvod 15.00
5.3. Recitační soutěž Rbk
5.3. Slavní spisovatelé
6.3. Žákovská rada
6.3. Ekologie v našem městě
7.3. DUHA V. Šenov
7.3. Exkurze knihovna Rbk 9.A
8.3. Kouzelník ve ŠD
8.3. Mezinárodní den žen
11.3. Putovní výstava "Zmizelí sousedé"
11.3. Beseda 7.AB
13.3. Pythagoriáda
15.3. Noc s knihou
20.3. Divadlo 1. a 2.st.
22.3. M Cvrček
22.3. M Klokánek
22.3. M Benjamínek
22.3. M Klokan
25.3. Beseda 8.A
25.3. Beseda 9.A
3.4. Zápis žáků do 1. třídy 14.30-17.00
4.4. Světový den knihy
5.4. Exkurze Terezín 8.A, 5.tř.
5.4. Literární soutěž ČJ
9.4. Zlatý list
10.4. Zápis žáků do 1.třídy náhradní termín 14.30 - 15.30
12.4. Poselství křesťanských svátků
15.4. Beseda 6.AB
15.4. Velikonoční tvoření ŠD
16.4. Šluknovský správňák
17.4. Exkurze Loreta, knihovna Rbk 7.A
17.4. Velikonoční dílny 1.st.
18.4. Florbalový turnaj 1. a 2.st.
18.4. Velikonoční prázdniny
19.4. Velký pátek
22.4. Velikonoční pondělí
23.4.-25.6. Plavání 2.+ 3.roč.
24.4. Třídní schůzky 2.st. 15.-17.hod.
25.4. Třídní schůzky 1.st. 15.-17.hod.
25.4. DUHA Šluknov
29.4. Hry bez hranic
30.4. Čarodějnice


<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

Dnes se vaří
Bramborová
Drůbeží rizoto s bulgurem
Zelný salát
Ovocný čaj
Jídelníček na další dny

Měření pH
Naměřené údaje z projektu Měření pH ve vodních tocích v okolí naší základní školy jsou nyní dostupné v naší databázi

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Úpravy provedl Petr Petráš.