Berlin 2015

Autor: Mgr. Martin Weiss <(at)>, Téma: EU OPVK výzva č. 56, Vydáno dne: 09. 11. 2015


V rámci grantového programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost absolvovala naše škola pětidenní výukově-poznávací zájezd do německé metropole Berlína.

Vyrazili jsme zájezdovým autobusem v neděli dne 22. října 2015 společně se dvěma školami z Olomouce a Žamberka. Naše výprava čítala deset žáků z osmých a devátých tříd. Přestože většina dětí se němčinu učí pouhé dva měsíce, všichni se těšili a byli plni očekávání na jazykově-vzdělávací dobrodružství.
Do hlavního města Spolkové republiky Německo jsme dorazili až v podvečer a tak jsme ještě alespoň stihli prohlídku světově proslulé Fernsehturm Berlin. A protože mají Němci smysl pro humor, nazývají svou věž podle jejího tvaru domácky "Telespargel" tedy televizní chřest. Podobně si utahují z moderní stavby Berlína, kde sídlí německá kancléřka Angela Merkel. Této stavbě v Berlíně nikdo jinak neřekne, než-li "Waschmaschine" , nebo-li pračka.

Do hostelu jsme cestovali naším autobusem skoro hodinu. Nacházel se téměř na okraji Berlína cca 18 km od centra. Po večeři jsem chtěl vzít děti na noční prohlídku centra města a tak jsem celou cestu pilně studoval dopravní možnosti Berlína. K mému překvapení se náš hostel nacházel asi 5 minut pěší chůze od stanice příměstské dráhy S-Bahn. Trochu jsem se obával dlouhé cesty do centra a zpět, ale touha po dobrodružství nakonec vyhrála. Mile mne překvapily děti, které se výpravy do jednoho zúčastnili, ačkoliv jsem u svých kolegů z Olomouce a Žamberka dojednal dohled na těmi žáky, kteří by chtěli zůstat doma.
A tak jsme se všichni ve 20:30 vydali na vlak. První překážka - jízdenky. Začal jsem horlivě studovat instrukce výdejního automatu a zachránila mne jako vždy - angličtina. Po mém pokusu s o dost chatrnější němčinou jedna milá paní přešla sama na angličtinu. Časová pásma, slevy, výhodné jízdenky - vše mi ochotně vysvětlila a tak poté, co nám asi dva vlaky ujeli, jsme vyzbrojeni dvaceti slevovými lístky konečně vyrazili. Doufal jsem, že děti na tomto příkladu pochopí, jak je důležité studovat cizí jazyky.
Berlín je skutečně moderní město s dokonalou infrastrukturou dopravy, proto jsme byli v centru za pouhých 20 minut, zatímco doprava naším zájezdovým autobusem přišla skoro na hodinu jízdy. Ve stanici Branderburger Tor jsme vystoupili a měli štěstí. U Braniborské brány se konala velká promítací show, při které Braniborská brána hrála jedním barevným obrazem za druhým. Tvářil jsem se před dětmi, že jsem vše měl připraveno dopředu, ale asi mi nevěřili...

POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ I S OBRÁZKY