Svatý Martin na Malé škole

Autor: Kučerová Daniela <(at)>, Téma: Akce, Vydáno dne: 11. 11. 2010

11.listopadu jsme na Malé škole slavili svátek Svatého Martina.

I když Martin letos na žádném bílém koni nepřijel, přesto u nás sněžilo. Chumelilo alespoň v pranostikách, které jsme si vysvětlovali a ve výtvarce, kde jsme vystřihovali papírové vločky či kreslili Martina na bílém koni. Také jsme luštili obrázkové a matematické šifry, ve kterých se děti dozvěděly, že Martin byl patronem křejčích (a pak následovalo vysvětlení rozdílu mezi krejčím a ševcem, hold, dnešní děti už tato povolání znají jen z pohádek). Děti také zaujala legenda o sv. Martinovi a pověst o zlé maceše a zahnutém rohlíku, či vyprávění o podkovách koně sv. Martina a povídaní o svatomartinských husách. A tak jsme na „Martinovi“ promrskávali písmenka (u našich nejmenších) souvětí, druhy vět i kostru příběhu či vyjmenovaná slova ( u našich starších)… Nejdůležitější poznatek, který si však děti z dnešního dne odnesly, bylo ponaučení o důležitosti vzájemné pomoci a solidárnosti. Návrat k tradicím a kořenům – to byl náš 11.listopad.

Za "Malou školu" sepsala D.Kučerová